Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohřbení těl Titanicu

3. 1. 2008

ObrazekPoté, když 30. dubna připlula loď Mackay - Bennett do severního halifaxského přístaviště číslo čtyři v docích kanadského námořnictva, začalo za dozoru dvaceti námořníků z kanadského křižníku Niobe vykládání mrtvých těl. Solné betonové zdi kolem doků účinně zabraňovaly tomu, aby lidé přihlíželi probíhající proceduře. Jednomu podnikavému novináři, který se pokusil vykládáni mrtvých těl vyfotografovat, byl na příkaz halifaxského policejního ředitele fotografický aparát okamžitě zabaven.

Jako první se na pevnině objevily oběti, které byly uložené vpředu na palubě. To byli především členové posádky, jejichž těla se nenabalzámovala a ani jinak zvlášť neudržovala. Pak přišli na řadu pasažéři druhé a třetí třídy, jejichž pozůstatky byly uložené v plátěných vacích. Nakonec došlo k vyložení cestujících první třídy, kteří všichni byli nabalzámovaní, většinou identifikovaní a uložení v rakvích na zádi.

 

Připlutí lodě Mackay - Bennett do přístavu se začaly dodržovat určité procedury, stanovené halifaxskými představiteli, které zajišťovaly přísné dodržování korektního jednání, navrácení zesnulých jejich nejbližším příbuzným a plné zachování předpisů města a provincie.

Mayflower Curling Rink [Stadion Mayflower pro lední metanou] na Agricola Street se změnil v dočasnou márnici. Tam, kde normálně probíhaly urputné boje v lední metané, se nalézalo 67 plátnem potažených samostatných kójí. V každé z nich byly tři rakve. Po nabalzámování obětí za zástěnami na západní straně kluziště zřízenci přemístili s oběťmi do kójí, kde se za doprovodu úředních osob členové rodiny nebo přátel mohli pokusit o identifikaci. Do prostoru byli v puštěni jenom ti, kdo plně prokázali svoji totožnost a úřední osoby. Mrtví měli být na kluzišti uložení dva týdny. Oběti, jejichž obličeje se nedaly rozeznat, byly vyfotografování, právě tak další charakteristiky detaily, které by mohly v budoucnu pomoc při identifikaci.

 

První patro budovy se přeměnilo v sídlo koronera a jeho podřízení pilně pracovali na požadovaných úředních dokumentech, na jejichž základě byly vydávány úmrtní listy - malé karmínové kartičky, na nichž byly obvyklé kolonky na uvedení jména, pohlaví, věku, data narození, adresy a zaměstnání. Jako ,příčina smrti' na ní bylo uvedeno ,utonutí při nehodě, SS Titanic, na moři'. Cennosti obětí byly úředně sepsány a pracovníky koronerovy kanceláře bezpečně uloženy.

 

První vyžádané tělo mělo číslo 124 a byl to John Jacob Astor. Ověření jeho totožnosti bylo poměrně snadné. V záznamech o něm se uvádělo, že měl na sobě modrý seržový oblek, modrý kapesník s monogramem A. V., řemen se zlatou přezkou, hnědé boty s červenými gumovými podrážkami a hnědou flanelovou košili s monogramem J.J.A. na límci. Mezi Astorovými cennosti byly zlaté hodinky, zlaté manžetové knoflíčky s diamanty, diamantový prsten s třemi kameny, 225 L v anglických bankovkách, 2 440 $ v amerických bankovkách, 5 Ł ve zlatých a 7 šilinků ve stříbrných mincích, zlatá tužka a zápisník.

 

Na základě pokynů příbuzných nebo v některých případech na základě odhadu příslušnosti oběti některé církvi, ti, kteří nebyli vyžádáni o převezení z Mayflower Curling Rink někam jinam, byli určeni k pohřbení na jednom ze tří městských hřbitovů - na hřbitově Fairview Cementery, který nepatřil žádné církvi nebo náboženské sektě, na sousedním židovském hřbitově barona Hirsche nebo na katolickém hřbitově na hoře Olivetské.

 

Pohřební obřady začaly v pátek 3. května na všech třech hřbitovech. Na Fairview Cementery vykopali dlouhé příkopy a do nich uložili padesát rakví. Na katolickém a židovském hřbitově vykopali jednotlivé hroby, do kterých téhož dne uložili čtrnáct rakví. V sobotu 4. května byl samostatný obřad, který v Halifaxu vyvolal velikou lítost a účast. Šlo o tělíčko chlapečka, k němuž se nikdo nehlásil a tak zůstávalo bez povšimnutí. Všechny pokusy o zjištění jeho totožnosti ztroskotaly a měl být tedy i bez identifikace uložen do hrobu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil 4.0 solve 99% types of captcha

(Mashavam, 12. 12. 2017 21:40)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Dotaz

(Míša, 22. 4. 2008 16:07)

čauky zajímalo by mě jestly ten obrázek( katy winslet ve filmu) doopravdy našly a jestly herečku na to hledaly podle podoby z obrázku...díky za odpověd napiš mi to pls na blog www.g-o-o-d-g-i-r-l.blog.cz

Re: Dotaz

(titan, 18. 10. 2011 15:53)

krasa !!!! jsem reditelka historiccke skoly a nase skola potrebuje takovi talent jako ty

Ach jo!

(bajulqa, 16. 7. 2010 13:18)

velice se mi tyto stranky libi.mas tady mociky zajimavy veci.jen skoda ze se titanik potopil.predstavte si ze ted by jste na nem mohli být i vy.ach jo!

Re: Ach jo!

(............, 28. 6. 2011 17:01)

Ale vem si to tak,že by si každý při vyslovení titanic,nevybavil píseň my heart will go on..................a že by nás zase moc nějaká veliká loď v americe nezajímala.....takhle máme k němu takovou citovou vazbu

kod

(zuzka, 2. 4. 2010 20:48)

ty kody soutak jednoduchy

nvm

(nvm, 2. 4. 2010 20:44)

krasne stranky

titanic

(Aneta, 2. 8. 2009 18:44)

máte moc krásné stránky a taky jsem se toho tu docela dost dozvěděla o Titanicu.Je to ten nej film co znám nikdy ho nepřestanu milovat!!!Miluju ho už asi od 5 a nebo 6 let!!!!

Máš krásné stránky! :)

(Asnaki ( www.titanic-forever.blog.cz ), 8. 7. 2009 17:41)

Ahojky, máš nádherné stránky, já miluju film Titanic a mám k němu vztah už asi od 8 let, prostě už když jsem ho viděla poprvé jsem věděla že to bude už navždy můj nej film. Chci Ti Tvoje stránky moc pochválit, klobouk dolů, je to tady skvělé, ale ty už sem nic nepřidáváš? Psala jsem ti na mail ale napsalo mi to že mailová adresa neextistuje :( Je to škoda, tyto stránky by MĚLY rozhodně pokračovat.

titanic

(pert, 8. 7. 2009 10:02)

kde najdu shlednuti filmu titanic

dotaz

(filip, 1. 7. 2009 8:07)

custe nevite kdo vsechno se utopil pri potope titanicu chtel bych to vedet

emil

(emil, 3. 3. 2009 12:12)

titanic

(jajajajajajajajajaja, 15. 11. 2008 9:38)

moc se mi libi titanic, ale mate tady moc stranek a moc textu, nejhezci je pisnicka, ktera me moc zaujala a uplne jsem se do ni zamilovala (ne doslova):-)

Dotaz

(míša, 25. 4. 2008 17:32)

ahoj zajímalo by mě jestli by ste mi nemohly poslat pisnicku na email ANDILEK110@seznam.cz díky moc